Historia Kresów

Takie tam niewinne historyczne przyśpiewki

Podczas ostatniej panachydy w Przemyślu w czerwcu br. jeden z Ukraińców krzyczał, iż „Jeszcze Polska nie zginęła ale zginąć musi”. Pod tym linkiem będącym zarysem historii ukraińskiego gimnazjum w Przemyślu jest opisana geneza powstania tej „popularnej” przyśpiewki (strona 19).
http://www.apokryfruski.org/wp-content/uploads/2011/03/mnib646-Sah-DeSribnolentyjSjanPlyve.pdf

 

Poruszająca pieśń o ludobójstwie na Wołyniu

https://www.youtube.com/watch?v=AgXqbJ8Rflo&feature=youtu.be

 

Wasyl Rasewycz cz. II

Tekst przetłumaczonego przez Wiesława Tokarczuka artykułu Wasyla Rasewycza z jego komentarzem

Szanowni szefowie i panowie profesorowie, doktorzy z polskiego IPN ! Oto poniżej głos rozpaczy z Ukrainy. Straszna wizja. Rząd ukraiński oddał na pastwę garstki zideologizowanych i niekompetentnych ludzi (czytaj - neo-banderowskich propagandystów) politykę historyczną państwa ukraińskiego. Oni przeprowadzają banderyzację państwa. Patronami ulic w ukraińskich miastach są teraz tak zwani jaskiniowi antysemici i polakożercy. Co można zrobić, jak ratować Ukrainę?

Niebawem panowie profesorowie z IPN zostaną wysłani przez państwo polskie reprezentowane przez pana prezydenta Andrzeja Dudę i panię premier Beatę Szydło na "konstruktywne" rzekomo rozmowy z przedstawicielami ukraińskiego IPN. Ta garstka ludzi, propagatorów kultu zbrodniczych organizacji OUN-UPA, ludobójczych i antysemickich, uczestników Holokaustu, ma do osiągnięcia wiele celów, w stosunku do Polski jest to relatywizacja zbrodni ludobójstwa OUN-UPA na Polakach, w stosunku do Ukrainy - banderyzacja całego kraju, wsączenie w umysły i dusze młodzieży ukraińskiej jadu ukraińskiego nacjonalizmu integralnego.

 

 

Wołyń - powtórka w TV Trwam

3 września o godzinie 22:00 w TV Trwam zostanie wyemitowana powtórka filmu dokumentalnego pt. "Wołyń - nierozliczone ludobójstwo".

 

Polecam nowy reportaż

Zbrodnia UPA w Baligrodzie

https://www.youtube.com/watch?v=Mz5DKLgPmSo

 
Więcej artykułów…