Historia Kresów

Pismo posła Golby

Mieczysław  Golba

Poseł na Sejm

Rzeczypospolitej Polskiej

 

Szanowny Pan

Robert Choma

Prezydent Miasta Przemyśla

Szanowny Panie Prezydencie,

Kieruję do Pana pismo w którym przedstawiam wątpliwości związane         z istnieniem w Przemyślu ulicy bł. bpa Józefata Kocyłowskiego. Działacze Stowarzyszenia Wspólnota Samorządowa Doliny Sanu złożyli obywatelski projekt uchwały dotyczącej zmiany nazwy tej ulicy, poparty ponad 500 podpisami mieszkańców Przemyśla. Przemyska Rada Miasta poprzedniej kadencji podjęła proces procedowania  nad wnioskiem, kierując go pod obrady właściwej komisji. Jednak nie doczekaliśmy finału działań ówczesnej Rady. Obecna Rada od roku nie podjęła próby  dokończenia pracy nad wspomnianym projektem.

 

Nieznane zdjęcia z ludobójstwa na Wołyniu

Polecam fragmenty tego filmu. Fotografie i materiały z rosyjskich archiwów.

Ciekawe rzeczy można usłyszeć ustawiając na 1:34:00

http://птн-пнх.com.ua/-stor-ja-ukra-ni/stepan-bandera-ukraina-mezhdu-krasnym-i-chernym-2015.html

 

Polecam ten film miłośnikom nacjonalizmu ukraińskiego

Film o faszyzmie na Ukrainie. Niektórzy „aktorzy” tego filmu gościli niejednokrotnie w Polsce

https://www.youtube.com/watch?v=mrG_UZibwbU#t=1575

 

Wokół dyskusji o "Idzie"

„Ida” czyli zakłamana Wolińska
Tadeusz M. Płużański
Gdy w 1999 roku byłem w Oksfordzie, nie wpuścili mnie do swojego domu. Mieszkali w wiktoriańskiej kamienicy z widokiem na piękną, willową dzielnicę tego akademickiego miasta. Wobec sąsiadów uchodzili za statecznych emerytów. Przyjechali tu z Polski na początku lat siedemdziesiątych. Pan profesor i pani profesorowa. On – Włodzimierz Brus – wykładał ekonomię, ale też filologię rosyjską i środkowoeuropejską w Wolfson i Saint Anthony’s College. Ona – Helena Wolińska-Brus – uczestniczyła w sympozjach naukowych, ale przede wszystkim udzielała się towarzysko. Teraz krwawa stalinowska prokurator stała się inspiracją dla Pawła Pawlikowskiego i bohaterki jego filmu „Ida”, który zdobywa laury na całym świecie.
 

Soborna Ukraina

Jeszcze w 2012 roku nacjonaliści ukraińscy mówili głośno o ukraińskim Przemyślu który musi się znaleźć w granicach Wielkiej Ukrainy. Dziś martwią się ile im jeszcze z tego zostanie co mieli.

Organizacja Soborna Ukraina 6 grudnia 2012 w Kijowie

Ma  ona na celu edukację społeczeństwa w kwestii potrzeby budowy Wielkiej Ukrainy.

W dyskusji zwraca się uwagę na fakt, iż zachodnia granica Ukrainy jest na mapie źle zakreślona, bo powinna być w Rzeszowie.

 

http://dervishv.livejournal.com/416459.html

 

 
Więcej artykułów…