Historia Kresów

Hołd ruski

Polska pomiędzy historią a geopolityką

Józef Szaniawski

Chociaż okrągła, 400. rocznica hołdu ruskiego przypada dopiero za kilka tygodni, piszę o tym już dzisiaj. Piszę, aby o tym absolutnie wyjątkowym triumfie nie zapomnieli: prezydent RP, premier i ministrowie polskiego rządu, wojskowi, posłowie i senatorowie, duchowieństwo, a także dziennikarze. Ich wszystkich, podobnie jak mnie, nikt w szkole ani na studiach nie uczył o hołdzie ruskim. Ale to nie oznacza, że takiego faktu historycznego nie było. Był! Został tylko bardzo starannie wykreślony, w imię rosyjskiej, a nie polskiej racji stanu.

 

Dyskusja o Wołyniu

Grzegorz Motyka dla "Nowej Europy Wschodniej" udzielił wywiadu na temat banderowskiego ludobójstwa, pytania zadawali mu panowie Tomasz Kułakowski i Paweł Pieniążek.


 Pani Mariczka Babińska dokonała przekładu na język ukraiński i oto 18 września 2011 roku wywiad stał się dostępny dla ukraińskich czytelników zaxid.net :

http://zaxid.net/home/showSingleNews.do?zheozh_motika_nashi__ne_zavzhdi_dobri&objectId=1236409

Tytuł wywiadu z Grzegorzem Motyką: "Nasi - nie zawsze dobrzy

 

Film o historii Kresów

Polecam i proszę o rozpowszechnianie

 

http://www.youtube.com/watch?v=GIy6pWraBZ0

 

 

Pułkownik Żorż.

 

Gdzie są tacy oficerowie i politycy? Czyżby przydupasy i karły polityczne zdominowały życie polityczne w Polsce. Dziś wolamy o takich ludzi – nie z kart historii ale na czele naszego państwa!

 

Poniżej zamieszczam sylwetkę jednego z tych wielkich płk. Dąbrowskiego.

 

 

 

W Doniecku (Ukraina) ukraińscy historycy wystosowali wniosek do władz samorządowych o pomnik dla ofiar OUN - UPA


Do mera miasta Doniecka A.A. Łukjancznki, sekretarza Rady Miejskiej Doniecka N. A. Lewczenki i wszystkich radnych Rady Miasta Doniecka zwrócili się z apelem dwaj historycy, uczestnicy okrągłego stołu z dnia 2 września 2011 r., Aleksiej Iwanow i Aleksiej Martynow.

Historycy dostrzegając nadzwyczajną wagę problemu rehabilitacji kolaborantów nazistowskich na Ukrainie i potrzebę zachowania pamięci historycznej, wzywają do podwyższenia poziomu patriotycznego wychowania młodzieży i wzmacniania więzi pomiędzy pokoleniami.

 
Więcej artykułów…