Historia Kresów

Bohaterowie UPA cz. III

 

Przypomnę, iż w czerwcu 1944 roku wszystkie posterunki policji ukraińskiej w służbie Niemiec na Pogórzu Przemyskim poszły do UPA. Pomagając Niemcom mordować Żydów policjanci nabrali „w tym fachu wprawy”. To tacy atakowali Birczę wraz z byłymi członkami SS. Właśnie ich czczą liczne środowiska ukraińskie w Polsce.

W dniu 5 września 1942 roku w rejonie Dubiecka zostały ujęte przez Ukraińców wyjeżdzających z lasu z drzewem 2 Żydówki o nieznanym nazwisku. Ukraińcy doprowadzili je do placówki niemieckiej żandarmerii w Dubiecku, gdzie jeszcze tego samego dnia zostały rozstrzelane na cmentarzu żydowskim i tam pochowane. Świadkowie Wacław Kozdrowicz i Genowefa Szybiak z Dubiecka.

 

 

Bohaterowie UPA cz. II

Bohaterowie UPA na Pogórzu Przemyskim cz. II

Opis egzekucji w Birczy dotyczący publikacji w cz. I według wspomnień Józefa Atalskiego z Birczy Starej: „W czasie egzekucji padał ulewny deszcz. Obserwowałem egzekucję z mojego domu przez okienko w strychu, stad wiem, ile było osób doprowadzonych na miejsce egzekucji w Birczy Starej na tzw. Wietrzysku.

 

Bohaterowie UPA cz. I

W najbliższych tygodniach (na ile mi czas pozwoli) postaram się publikować informacje o bohaterskich czynach ukraińskiej policji w służbie Niemiec, która od lata 1944 roku stanowiła trzon UPA na terenie Pogórza Przemyskiego. Informacje pochodzą z archiwów IPN.

Myślę, iż będzie to także cenny materiał dla miłośników Bandery. Tytuł mojego serialu to „Bohaterowie UPA na Pogórzu Przemyskim”

Dzisiaj cz. I

W maju 1942 roku w Birczy funkcjonariusze niemieckiej służby bezpieczeństwa z Dobromila wraz z miejscową policją ukraińską wyprowadzili z domów najbogatszych Żydów (m.in. Wassermana i miejscowego adwokata). Pojmanych następnie wyprowadzono do lasu i na tzw. Kamiennej Górce ich rozstrzelano. W 1957 r. zwłoki ekshumowano i pochowano na cmentarzu żydowskim w Przemyślu.

 

 

Nowy reportaż

Polecam-nowy Reportaż: Obrona Cisnej

https://www.youtube.com/watch?time_continue=4&v=TfwE56SJwJw

 

Pawłokoma cz. II

Reportaż. Pawłokoma - obrona ludności polskiej przed bandami UPA cz. 2

https://www.youtube.com/watch?v=66p5PCyP5_8

 
Więcej artykułów…