Historia Kresów

Miłośnicy UPA

Oto przykład tekstów Anny Dąbrowskiej o której pisaliśmy w kontekście jej udziału w przedsięwzięciach Związku Ukraińców w Przemyślu (protest do Prezydenta Przemyśla).

Proszę o przeczytanie obrony przez nią terrorystów z UPA oraz inne artykuły. Kwiaty dla Rozalii

https://circlesofstrangeness.wordpress.com/2018/04/24/kwiaty-dla-rozalii/

a tutaj inne teksty

https://circlesofstrangeness.wordpress.com/

 

Bohaterowie UPA cz. VII

 

Policjanci ukraińscy którzy stanowili kadry UPA, poza mordami na Polakach i Żydach masowo zajmowali się szpiegowaniem polskiego podziemia oraz doprowadzaniem tysięcy osób na wyjazdy na przymusowe roboty do Niemiec. W tej materii jest ogromna liczba dokumentów. Ukraińcy chcą odbudowywać nielegalne pomniki UPA, czyli upamiętniać osoby które dokonały ludobójstwa na Polakach i Żydach w latach 1939-1948!

 

 

Bohaterowie UPA cz. VI

Bohaterowie UPA na Pogórzu Przemyskim cz. VI

Przypominam, że ukraińscy policjanci tworzyli kadry UPA na tym terenie

Miedzy 12 a 17 września 1939 roku w trakcie pobytu w Birczy wojsk niemieckich ukraińscy aktywiści (w dokumencie jest policjanci) aresztowali mgr Leopolda Ważnego, sędziego Sądu Okręgowego w Birczy. Aresztowanego doprowadzono do dowódcy oddziału Wermachtu jako znanego polskiego działacza politycznego i prezesa miejscowego „Strzelca”. Wycofujący Niemcy zabrali Ważnego ze sobą. Przypuszcza się, że został rozstrzelany. Świadek Jan Siewarga z Birczy.

 

 

Bohaterowie UPA cz. IV

 

Przypomnę, iż w czerwcu 1944 roku wszystkie posterunki policji ukraińskiej w służbie Niemiec na Pogórzu Przemyskim poszły do UPA.

W Huwnikach jesienią 1942 roku w trakcie likwidacji obozu pracy dla Żydów w znajdującego się w miejscowym tartaku funkcjonariusze policji ukraińskiej z Nowosiółek Dydyńskich rozstrzelali nad rzeką Wiar 16 Żydów. Rozstrzeliwań dokonywali m.in. tacy funkcjonariusze policji ukraińskiej: Bodnar, Korosteński, Choma (zginął w walkach będąc członkiem UPA).

 

Bohaterowie UPA cz. III

 

Przypomnę, iż w czerwcu 1944 roku wszystkie posterunki policji ukraińskiej w służbie Niemiec na Pogórzu Przemyskim poszły do UPA. Pomagając Niemcom mordować Żydów policjanci nabrali „w tym fachu wprawy”. To tacy atakowali Birczę wraz z byłymi członkami SS. Właśnie ich czczą liczne środowiska ukraińskie w Polsce.

W dniu 5 września 1942 roku w rejonie Dubiecka zostały ujęte przez Ukraińców wyjeżdzających z lasu z drzewem 2 Żydówki o nieznanym nazwisku. Ukraińcy doprowadzili je do placówki niemieckiej żandarmerii w Dubiecku, gdzie jeszcze tego samego dnia zostały rozstrzelane na cmentarzu żydowskim i tam pochowane. Świadkowie Wacław Kozdrowicz i Genowefa Szybiak z Dubiecka.

 

 
Więcej artykułów…