Wydarzenia
Moje książki

Granica w ogniu

Bezpieczeństwo Polski

Polecane strony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Aktualności

Zapałowski odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Z okazji Jubileuszu 30-lecia Konfederacji Polski Niepodległej Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński nadał Ordery Odrodzenia Polski zasłużonym działaczom opozycji demokratycznej.

 

W Pikulicach koło Przemyśla powstanie obelisk ku czci ofiar OUN-UPA

Liderzy Podkarpackiej Ligi Samorządowej chcą upamiętnić ofiary ukraińskich nacjonalistów. Dlatego w podprzemyskich Pikulicach stanie okolicznościowy pomnik.- Pikulice to miejsce, gdzie jak w soczewce splatają się losy wielu narodów, nawet te najtragiczniejsze. Dlatego ta podprzemyska wioska powinna być miejscem dialogu i porozumienia dla współczesnych – uważa dr Andrzej Zapałowski, szef Podkarpackiej Ligi Samorządowej.

 

Czekamy na Dom Polski we Lwowie

Z dr. Andrzejem Zapałowskim prezesem Stowarzyszenia Podkarpacka Liga Samorządowa, byłym posłem do Parlamentu Europejskiego, rozmawia Mariusz Kamieniecki W poniedziałek wizytę w Polsce rozpoczyna prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko. Można powiedzieć, że to niejako podsumowanie prezydenckiej kadencji, bo jak wynika z sondaży era rządów Juszczenki dobiega końca. Jak ocenia Pan stosunki polsko-ukraińskie za prezydentury Juszczenki?
 

Podziękowanie

Podkarpacka Liga Samorządowa

Przemyśl, 2009-08-08

ul. Św. Jana 13/137-700 Przemyśl

Szanowni Państwo

Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim osobom i instytucjom oraz dziennikarzom polskiej prasy, radia i telewizji, które  włączyły się w akcje mającą na celu niedopuszczenie do prowokacji międzynarodowej poprzez wpuszczenie na teren Polski tzw. "rajdu Bandery".   Szczególne podziękowanie należy się osobom, które odważyły się pikietować granicę na czele z Panem Stanisławem Żółkiewiczem i radnym wojewódzkim Bogusławem Tofilskim. Uznanie budzą samorządy Birczy i Baligrodu, które wraz z mieszkańcami tych gmin manifestacyjnie demonstrowały poprzez widoczne znaki w postaci wywieszenia polskich flag czy też palenia zniczy na pomnikach i grobach pomordowanych. Szkoda, iż inne duże samorządy ustami swoich przedstawicieli stwierdziły, iż "nie jest to ich sprawa".   Akcja nasza odniosła sukces,  gdyż po raz pierwszy udało nam się dzięki księdzu Isakowiczowi - Zaleskiemu nagłośnić ją w skali kraju. To on jest w dużym stopniu autorem ostatecznego sukcesu. Szkoda tylko, że wielu przedstawicieli społeczeństwa wybranych w różnego typu wyborach schowało w tym czasie głowę w piasek.

Z poważaniem

dr Andrzej Zapałowski

Prezes

 

List w sprawie Rajdu Bandery

Stowarzyszenie Podkarpacka Liga Samorządowa                                                                                           Przemyśl, 1 sierpnia 2009r.   

ul. św. Jana 13/137-700 Przemyśl                                                                  

Pan Zygmunt Cholewiński

Marszałek Województwa Podkarpackiego

Pan Mirosław Karapyta

Wojewoda Podkarpacki

W najbliższych godzinach na teren naszego województwa wjedzie z terenu Ukrainy tzw. „rajd Bandery”. Sama idea wyprawy kilkudziesięciu młodych ludzi ma na celu uczczenie pamięci jednego     z ideologów i propagatorów ludobójstwa dokonanego na Polakach, Żydach, Czechach a nawet Ukraińcach podczas II wojny światowej oraz po jej zakończeniu. Wielu utytułowanych historyków      w swoich pracach naukowych udowodniła, iż ideologia Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów była ideologią faszystowską , dlatego też obowiązkiem instytucji i przedstawicieli państwa polskiego jest zapobieżenie propagowania faszyzmu (art.13 Konstytucji RP)  na terenie państwa polskiego oraz Unii Europejskiej.     Mam nadzieję, iż podejmiecie Panowie jednoznaczne działania aby nie doszło do naruszenia prawa Rzeczpospolitej Polskiej i  godności ofiar pogromów dokonywanych przez OUN-UPA. Trasa tegoż rajdu na terenie Podkarpacia nieprzypadkowo zbiega się z obszarem działania sotni UPA w okresie pogromów ludności cywilnej.    Nasze Stowarzyszenie wspiera współpracę pomiędzy Polską  a Ukrainą, ale wykorzystywanie dzieci i młodzieży do prowokacji międzynarodowych jest obrzydliwe  i należy się temu przeciwstawiać.

Z poważaniem

dr Andrzej Zapałowski