Wydarzenia
Moje książki

Granica w ogniu

Bezpieczeństwo Polski

Polecane strony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Aktualności

Komitet obchodów 70 rocznicy ludobójstwa

 

Międzynarodowy Komitet Honorowy Obchodów

70 Rocznicy Apogeum Ludobójstwa

Dokonanego przez ukraińskich szowinistów

w latach 1939 - 1947

Waldemar Pawlak - wicepremier RP

Profesor dr Anatolij Czajkowski

Ksiądz Biskup Ignacy Dec

Profesor zw. dr hab Kazimierz Denek

Generał Mirosław Hermaszewski

Ksiądz Tadeusz Isakowicz Zaleski

Generał Roman Jagiełło - Yagel

Profesor dr hab. Barbara Jedynak

Profesor Marian Konieczny

Król Romów Henryk Kozłowski

Tomasz Kuba Kozłowski

Vaclav Kytl

Profesor zw. dr hab Marian Malikowski

Marszałek dr Roman Malinowski

Włodzimierz Odojewski

Dr hab Bogusław Paź

Władysława Poliszczuk

Jacek Sasin

Władysław Siemaszko

Ewa Siemaszko

Marszałek Adam Struzik

Pułkownik inż. Henryk Strzelecki

Profesor Ryszard Szawłowski

Bolesław Szencer

Jurij Szewcow

Kazimierz Józef Węgrzyn

Janusz Witak

Władymir Woroncow

Ksiądz Biskup Józef Zawitkowski

Klub Inteligencji Polskiej

Podpisani: Przewodniczący Kresowego Ruchu Patriotycznego Jan Niewiński

                      Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Obchodów Jarosław Kalinowski

 

 

KOMUNIKAT

 

Polskiego Stronnictwa Ludowego

 i Kresowego Ruchu Patriotycznego

 

       W związku ze zbliżającą się 70 rocznicą apogeum ludobójstwa dokonanego na polskiej ludności wiejskiej Kresów Wschodnich II RP Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Kresowy Ruch Patriotyczny, pragnąc godnie uczcić pamięć bestialsko pomordowanych około 200 tysięcy obywateli polskich,  powołuje Międzynarodowy Komitet Honorowy obchodów 70 Rocznicy apogeum ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich szowinistów w latach 1939 -1947. Na czele  Komitetu Honorowego stanął  Wicepremier RP Pan Waldemar  Pawlak.

 

Patronami obchodów zostali obrani:

 

Zygmunt Jan Rumel  i Wiktor Poliszczuk

 

Uroczystości rocznicowe będą się odbywać pod hasłem:

 

POLSKA – UKRAINA – PRZYJAŹŃ I PARTNERSTWO

OUN – UPA – HAŃBA I POTĘPIENIE

 

 

 

Przewodniczący KRP                                                                     Przewodniczący Komitetu

                                                                                                          Organizacyjnego Obchodów

 

Jan Niewiński                                                                                   Jarosław Kalinowski

 

 

Warszawa, dnia 10 lipca 2011 r.

 

RM w sprawie Hamryszczaka. Kto kogo rozegrał?

 

Czwartkowe głosowanie w Radzie Miasta nad wnioskiem Marszałka Zarządu Województwa Podkarpackiego o wyrażenie zgody na odwołanie z funkcji Dyrektora Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu wypadło 7 do 10. Za głosowała tylko PO. PiS, RC i Dolina Sanu głosowała przeciw. SLD wstrzymało się od głosu. W chwili obecnej pojawiają się informacje, że dyrektora można odwołać, bo dziś o północy minął termin, aby sprzeciwić się wnioskowi Zarządu. Według pojawiających się w prasie doniesień wynika, że radni nie odnieśli się w żadnej uchwale do wniosku zarządu województwa o wyrażenie zgody na odwołanie radnego z funkcji dyrektora. Nie mamy w tej sprawie oficjalnego stanowiska. Czekamy na nie – twierdzi Wiesław Bek, rzecznik Marszałka - czytamy w Nowinach. Mówi się, że RM nie wyraziła stanowiska. To, że upadła uchwała o wyrażenie zgody nie jest tożsame z nie wyrażeniem zgody na odwołanie. Pokrętna polityka, kto ma rację?

Spektakl rozegrany na ostatnim posiedzeniu Rady wyraźnie sygnalizuje, że o zagrywce PO najprawdopodobniej nie miał pojęcia nikt poza nią samą. SLD nie wstrzymałoby się raczej w tej sytuacji od głosu będąc z PO w koalicji w Sejmiku. W RC niektórzy twierdzą, że byli dopuszczeni do gry. Oni sami bronią się mówiąc, że zostali przez PO wprowadzeni w błąd. W czwartek wydawało się, że Choma rozegrał dobrą partię i jego koledzy z RC zrobili swoje, aby nie dopomóc obecnemu koalicyjnemu koledze z PO Rafałowi Oleszkowi zostać następcą Janusza Hamryszczaka. Zagadką, na którą odpowiedzi może dziś nie mamy jest to, czy PO - czytaj Rafał Oleszek - rozegrał Chomę, czy Choma tak mocno wszedł w koalicję z PO zarzucając wcześniejsze animozje do niegdysiejszego adwersarza?

Najbliższy czas pokaże, kto kim grał, a kto z kim. Naiwnością lub kolejną zagadką jest to, że radni z PiS nie przewidzieli gry PO i nie zdołali się jej przeciwstawić. Cóż, to też kolejna zagadka, która pewnie jak wszystko inne w jakimś czasie zostanie rozwiązana. Do jednego nie można mieć wątpliwości - wolą Rady było nie wyrażenie zgody na odwołanie. Wygra silny.

Nam wyborcom zostanie nic innego jak rozliczenie się przy urnach wyborczych.

Małgorzta Dachnowicz  - za: Dolina Sanu

 

Pan Samborski obnaża Gazetę Wyborczą

 Mieczysław Samborski

_____________________________________________________________________________

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Leżajsk 27 V 2011 r.

Maciej Krzyślak

Redaktor Naczelny

Gazety Wyborczej – Rzeszów

 

   W ostatnim czasie mamy w Gazecie Wyborczej wysyp artykułów Pani Anny Gorczycy dotyczące spraw ukraińskich (Pomniki zakładnikami wielkiej polityki »GW z 13.04.2011 r.«; Czy Leżajsk zerwie współpracę z Nowojaworowskiem »GW z 26.05.2011 r. «). Pani redaktor ma zwyczaj zawsze brać w obronę, lub popierać stanowiska ukraińskie. Nie chcę pisać, że jest na Podkarpaciu tubą Związku Ukraińców w Polsce. W związku z powyższym chciałbym Panu zadać następujące pytania:

1. Czy w Gazecie Wyborczej istnieje zakaz publikacji wyrażającej stanowisko polskie w trudnych stosunkach polsko-ukraińskich?

2. Czy mógłby pan podać przykłady artykułów z GW-Rzeszów, w których potępia się działalność OUN i UPA, działania Związku Ukraińców w Polsce itp.

3. Czy mógłby Pan podać przykłady artykułów z GW-Rzeszów, w których Pańska Gazeta inicjuje upamiętnienie pomordowanych Polaków na Podkarpaciu lub wspiera taką działalność.

4. Czy ostatni artykuł Pani Anny Gorczycy to nie jest pośredni nacisk na Radnych Leżajskich aby nie podejmowali stosownej uchwały.

5. Dlaczego pani Anna Gorczyca nie udzieliła możliwości wypowiedzenia się autorom tego wniosku do Rady Miasta Leżajska tj. panom Matkowskim ze Stowarzyszenia Miłośników Miasta Lwowa i Kresów Wschodnich.

Będę wdzięczny za odpowiedź np. mailem.

Z wyrazami szacunku

 

                                                                       Mieczysław Samborski

PS.

1. to pismo może Pan wykorzystać w dowolny sposób, ale z podaniem moich danych osobowych np. Mieczysław Samborski, Leżajsk.

2. Przesyłam Panu też poprzednie i dzisiejsze moje pismo do Pani A. Gorczycy i mój wniosek do RM w Leżajsku. Wyrażam nadzieję, że Pan Redaktor znajdzie miejsce na łamach GW-Rzeszów na moją odpowiedź Panu P. Tymie.

Do wiadomości:

 1. Pani Redaktor Anna Gorczyca

2. dr. Andrzej Zapałowski

 

 

Komitet honorowy

Kolejna odsłona uroczystego przekazania "Domu Narodowego" Związkowi Ukraińców w Przemyślu.

Oleg Pankiewicz na otwarciu Narodnego Domu w Przemyslu - 21.03.2011

Oleg PankiewiczW pierwszym rzędzie siedzi Pan Pankiewicz i jeszcze kilku "przyjaciół" Polski i Polaków. Poseł Rząsa oczywiście został posadzony z tyłu, w zasługę za przyczynienie się do przekazania budynku.

 

Kolejna zagadka - kim jest Pan w okularach, w pierwszym rzędzie?