Moje książki

Granica w ogniu

Bezpieczeństwo Polski

Polecane strony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Moim zdaniem

Sprostowanie

Szanowni Państwo,

W związku ze sprostowaniem zamieszczonym 11 października 2017 r. na stronie Radia Maryja przez rzecznika prasowego GKŚZpNP prok. Roberta Janickiego w którym zawarto informację w której jest mowa iż „…W czasie czynności prowadzonych w dniach 2 – 3 października 2017 roku w Jaworniku Ruskim przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie, obecny na miejscu prokurator, wbrew informacjom zawartym w powołanych wyżej publikacjach, zarówno w dniu 2 października, jak i 3 października zezwolił osobom nie będącym stronami w prowadzonym postępowaniu karnym, w tym Panu dr. hab. Andrzejowi Zapałowskiemu oraz grupie historyków i lokalnych działaczy, na obecność w miejscu wykonywanych prac. Osoby te przebywały tam przez kilka godzin, do czasu gdy, z uwagi na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa przy poszerzeniu i pogłębianiu wykopu,  prokurator zarządził opuszczenie terenu przez osoby postronne”.

 

 

Odkrywanie Ukrainy

Czy powinienem być zaszokowany faktem, iż media w Polsce zaczynają pisać o sytuacji na Ukrainie, na którą zwracałem uwagę już trzy lata temu? Za pisanie o sukcesie Majdanu na Ukrainie i jego konsekwencjach dla bezpieczeństwa Polski nazywano mnie „agentem Moskwy”. Gdzie są teraz wielcy politycy polscy i „eksperci” od sukcesów Ukrainy?

"Rzeczpospolita": Ukraińcy nie chcą wracać do siebie

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/rzeczpospolita-ukraincy-nie-chca-wracac-do-siebie/9mrbh1b

 

Ukazało się w sieci

Andrzej Zapałowski ostro podsumowuje polskich polityków

http://prawy.pl/57970-andrzej-zapalowski-ostro-podsumowuje-polskich-politykow/

 

Nowy wywiad.

Na tytuł wywiadu nie mam wpływu, ale moich słów nie przekręcają, co się często zdarza w wywiadach krajowych (niektórych tytułów)

Nuklearne sny Antoniego Macierewicza

https://pl.sputniknews.com/opinie/201709206313114-zapad-2017-macierewicz-bron-nuklearna-sputnik/

 

O separatyźmie

Znalazłem link do mojego tekstu (jeszcze przed korektą), który kilka dni temu publikowałem. Przypominam, że artykuł napisałem prawie rok temu

http://kresykedzierzynkozle.pl/wp-content/uploads/2017/01/A.Zapa%C5%82owski-Tekst-skr.-Uniwersytet-Pedagogiczny-aspekt-militarny.pdf

 

Rewolucja na Ukrainie?

Zabawy ciąg dalszy. Saakaszwili witany we Lwowie przez mera miasta i jednocześnie przywódcę partii parlamentarnej Sadowego. Ten pierwszy ogłasza marsz na Kijów i wzywa do tego swoich zwolenników. Policja we Lwowie jednocześnie  ogłasza śledztwo kryminalne przeciwko Miszy. Oczywiście jest to element mobilizacji politycznej sił niezadowolonych z baraku wpływu na władzę, gdzie oligarcha Poroszenko zmierza do podporządkowania sobie personalnie całego państwa.

 

Ostatni wywiad

 

Cel Ukrainy: wplatać Polskę  i inne kraje Europy w konflikt z Rosją

https://pl.sputniknews.com/polityka/201709086244095-Ukraina-chce-wplatac-Polske-w-konklikt-z-Rosja/

 

Publikacja o separatyźmie na Ukrainie

Poniżej publikuje w celach poznawczych mój tekst, który napisałem ponad pół roku temu. Dotyczy on istotnego problemu separatyzmu na zachodniej Ukrainie. Prezentowany tekst jest pozbawiony wielu map. W wersji oryginalnej został wydrukowany w monografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Wyzwania dla bezpieczeństwa niektórych państw UE związane z wybranymi procesami separatystycznymi na zachodniej Ukrainie

 

Obserwując toczący się konflikt na Ukrainie w rejonie Donbasu, niejako umyka wielu analitykom inny rejon tego państwa, gdzie coraz bardziej widoczne są procesy mogące istotnie wpłynąć na bezpieczeństwo państw Unii Europejskiej z którymi graniczy z Ukraina. Do wspomnianych obszarów, które są zagrożone destabilizacją[1], a nawet przy sprzyjających wewnętrznych warunkach na Ukrainie i w otoczeniu międzynarodowym secesją można wyróżnić tzw. Galicję, Zakarpacie, część obwodu czerniowieckiego, czyli Północną Bukowinę oraz zachodnią część obwodu odesskiego, czyli Południową Besarabię.

 

 

Stary, aktualny tekst

Poniżej tekst, który napisałem rok temu i opublikowałem w „Polityka Polska” nr 11-12 (listopad-grudzień 2016) s.36-39. Wiele poruszonych zagadnień jest ciągle aktualna (tekst przed korektą).

Andrzej Zapałowski

Polska polityka wschodnia w zmieniającej się Europie

 

 

Od ponad dwudziestu pięciu lat polska polityka wschodnia jest ukierunkowana na wspomaganie państw powstałych lub odbudowanych wskutek upadku ZSRR.  Idea Giedrojcia, prometeizm, idea Międzymorza zaburzyła i uzależniła ideowo Polskę w jej polityce wschodniej od wpisywania się w określone realia doktryn politycznych powstałych na przełomie XIX i XX wieku.