Moje książki

Granica w ogniu

Bezpieczeństwo Polski

Polecane strony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Działanie na szkodę Polski

Analiza Akademii Sztuki Wojennej: wspieranie partii Polaków na Litwie sprzeczne z interesami RP

https://kresy.pl/wydarzenia/analiza-akademii-sztuki-wojennej-wspieranie-partii-polakow-na-litwie-sprzeczne-z-interesami-rp/?utm_source=notification&utm_medium=browser

20 czerwca 2018

Tygodnik „Wprost” cytuje analizę Akademii Sztuki Wojennej dla MSZ, według której wspieranie AWPL-ZChR, partii litewskich Polaków, ma być sprzeczne z interesami RP. Gazeta twierdzi też, że zwolennicy AWPL są pod wpływem Rosji. Sprawę dla portalu Kresy.pl komentuje ekspert ds. bezpieczeństwa, dr hab. Andrzej Zapałowski.

 

W poniedziałek na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się artykuł Anny Gielewskiej „Zajazd na Litwie”, dotyczący m.in. Związku Polaków na Litwie i Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, która zawiadomiła prokuraturę w związku z wykrytymi nieprawidłowości ws. rozliczania środków z Polski na wydawanie „Naszej Gazety”. Tekst przedstawia w krytycznym świetle zarówno ZPL i prezesa Związku, Michała Mackiewicza i jego spór z ambasador RP w Wilnie Urszulą Doroszewską, jak i partię Polaków z Litwy, AWPL-ZChR. Autorka artykułu wyraźnie sugeruje, że jej lider, Waldemar Tomaszewski, to polityk prorosyjski.

 

 

„Wprost” cytuje też „jednego z wpływowych polityków PiS”, którego zdaniem problem z finansowaniem polskich mediów za granicą dotyczy wszystkich środowisk polonijnych i ma swoje źródła w Senacie. Twierdzi, że środki senackie są przyznawane uznaniowo, a ich wydawanie nie jest ani kontrolowane, ani wydawane, zaś „tego typu praktyki trwały od lat”.

Jednocześnie, gazeta otwarcie oskarża Polaków z Litwy, związanych z polską partią o prorosyjskość i działanie pod wpływem rosyjskiej propagandy:

„Cała sprawa to jednak znacznie poważniejszy problem dla polskiego MSZ. Mniejszość skupiona wokół Akcji Wyborczej Polaków na Litwie jest w dużej mierze prorosyjska, jest podatna na działanie kremlowskiej propagandy”.

„Wprost” powołuje się przy tym na wewnętrzną analizę MSZ dotyczącą sytuacji polskiej mniejszości na Litwie, przygotowaną w ubiegłym roku przez Centrum Badań na Bezpieczeństwem Akademii Sztuki Wojennej, cytując jej fragmenty. Napisano w niej, że popieranie przez Warszawę AWPL-ZChR może być zagrożeniem dla polskich interesów:

„Alarmującym jest zjawisko przenikania do AWPL ludzi związanych politycznie z interesami Kremla. Dlatego dalsza polityka bezgranicznego wsparcia AWPL jako reprezentanta interesów polskich na Litwie jest błędna i może stanowić zagrożenie dla interesów RP”.

„(…) kontynuując obecny kurs, tj. mariaż z siłami rosyjskimi, Waldemar Tomaszewski może stracić częściowo kontrolę nad partią lub stać się polityczną marionetką w rękach politycznych współpracowników, wykonujących polecenia z Ambasady Federacji Rosyjskiej” – napisano w analizie. „Interesy Rosjan na Litwie krzyżują się z interesami AWPL i Tomaszewskiego”.

– Po pierwsza, Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin ma absolutne poparcie większości Polaków z Litwy. Kontrolują od lat dwa tamtejsze powiaty, rejony, a w innych współrządzą. Mają kilku posłów, mają europosła – komentuje sprawę dr hab. Andrzej Zapałowski, historyk i ekspert ds. geopolityki i bezpieczeństwa. Podkreśla też, że w Republice Litewskiej nie ma specjalnych preferencji w wyborach dla mniejszości narodowych, tak jak np. w Polsce. – W związku z tym, czasami AWPL współpracuje z mniejszością rosyjską. Udostępnia jej swoje miejsca na listach wyborczych, żeby mieć pewność przekroczenia progu wyborczego w skali kraju.

Prof. Zapałowski zaznacza, że jest to spowodowane tym, iż rząd Republiki Litewskiej i wiele litewskich ugrupowań zwalcza polskość na Litwie. – Robią to wszelkimi sposobami. I mają tu zielone światło od przedstawicieli państwa polskiego na Litwie, w tym Ambasador RP i wielu urzędników MSZ. Ta sprawa jest w ogóle skandaliczna. Tak naprawdę, w obronie polskości na Litwie liczy się skuteczność.

Przeczytaj: Tomaszewski: dlaczego TV Biełsat dostaje 25 mln zł na rusyfikację Polaków, a na Litwie nie ma polskiej telewizji?

Czytaj także: Tomaszewski: mamy do czynienia z elementem zdrady w stosunku do kresowych Polaków [+VIDEO]

– Prawdopodobnie MSZ chciałoby doprowadzić do tego, żeby na Litwie była taka sytuacja jak na przykład na Ukrainie, gdzie niezależne polskie środowiska są absolutnie spacyfikowane przez rząd ukraiński i można tam wydawać tylko takie czasopisma, które wpisują się w politykę historyczną państwa ukraińskiego, a nie Polski – twierdzi ekspert.

Przeczytaj: „Kurier Galicyjski” podważa ustalenia IPN ws. Hruszowic i sugeruje, że rozbiórka „pomnika UPA” to „rosyjska akcja”

Odnosząc się do samej ekspertyzy Akademii Sztuki Wojennej, na którą powołuje się i którą cytuje „Wprost”, prof. Zapałowski jest zdania, że najpewniej „została ona napisana przez znanego propagandzistę, pana Jerzego Targalskiego”:

On kieruje tam taką quasi-ekspercką grupą do badań nad Europą Wschodnią i zagrożeń w tym regionie. Napisał już wiele bzdur, w tym także „ekspertyzy”, za które potem rektor Akademii Sztuki Wojennej przepraszał wielu polskich polityków. Wmieszał w to m.in. panią poseł Annę Siarkowską, a także Romualda Szeremietiewa, który protestował przeciwko paszkwilanckim działaniom pana Targalskiego. Tak więc nie ma to nic wspólnego z jakimiś poważnymi ekspertyzami. Pan Targalski to raczej zwykły propagandzista niż ekspert. Moim zdaniem on kompromituje Akademię, która ma wiele bardzo profesjonalnych ekspertów z zakresu bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego. Ta komórka, którą tam kierował, miała charakter typowo polityczny.

Czytaj także: Jerzy Targalski: należy wesprzeć Prawy Sektor w walce z Rosją [+VIDEO]

Przypomnijmy, że ostatnio w tonie podobnym to tego, co można było przeczytać we „Wprost” wypowiadała się Katarzyna Gójska. Zastępca redaktora naczelnego „Gazety Polskiej” oskarża szefa Związku Polaków na Litwie o fałszowanie dokumentów, a partię litewskich Polaków o daleko posuniętą współpracę z Rosjanami. Postulowała też zmianę strategii wspierania i finansowania polskich organizacji i mediów na Kresach.

Czytaj więcej: „Gazeta Polska” oskarża ZPL i AWPL-ZChR o działanie wbrew interesom RP

AWPL-ZChR zbiera poparcie zdecydowanej większości Polaków na Litwie, tak było także w ostatnich wyborach parlamentarnych. Mimo to reprezentanci naszych rodaków na Wileńszczyźnie od długiego czasu są obiektem ataków „Gazety Polskiej”.

Kresy.pl